PAPKE VOLLEY

JA slide show
 
O mnie PDF Drukuj Email

 

Paweł Papke [14]

Data urodzenia:

13 lutego 1977

Wzrost:

196 cm

Zasięg w ataku:

348 cm

Zasięg w bloku:

338 cm

Pozycja:

atakujący

Kluby:

Polmos Starogard Gdański, MKS MDK Warszawa (od 1996), Mostostal (1996-2003), PZU AZS Olsztyn (2003-2007), Resovia Rzeszów (od 2007-2010)

Reprezentacja Polski:

Były reprezentant kraju (uczestnik MŚ'98,02, LŚ'98, '99, '00, '01, '02, '03).

Sukcesy:

Mistrz Polski 1998, 2000, 2001, 2002 i 2003 (w Mostostalu), zdobywca Pucharu Polski 2000, 2001 i 2002 (w Mostostalu), wicemistrz Polski 1997 i 1999 (w Mostostalu), , Mistrz Europy (1996) i Świata (1997) Juniorów, Mistrz Polski Juniorów 1996 (w MDK Warszawa), 3 miejsce w Final Four Pucharu CEV 2000 (w Mostostalu), 4 miejsce w Final Four Ligi Mistrzów 2002; 3 miejsce w Final Four Ligi Mistrzów 2003 (oba Mostostal)
Wicemistrz Polski 2004, 2005; Brązowy Medal Mistrzostw Polski 2006, 2007 (AZS Olsztyn)

 

Paweł Papke urodził się w Starogardzie Gdańskim 13 lutego 1977 roku. Jak sam mówi, zawsze pragnął uprawiać sport, z którym zetknął się w rodzinnym mieście na zajęciach SKS-u w szkole podstawowej. To właśnie wtedy ujawnił się ponadprzeciętny talent przyszłego siatkarza, ogromna waleczność i zamiłowanie do rywalizacji sportowej. Ta przygoda ze sportem sprawiła, że po ukończeniu nauki w szkole podstawowej Paweł opuścił rodzinne miasto i przeniósł się do Warszawy. Tam doskonalił swoje umiejętności w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego. Jednak pierwsze siatkarskie sukcesy odniósł jako zawodnik sekcji siatkówki Międzyszkolnego Klubu Sportowego przy MDK im. Władysława Broniewskiego. To z tym zespołem Paweł Papke zdobył najpierw tytuł mistrza Polski juniorów młodszych w 1994 roku, a dwa lata później złoty medal mistrzostw Polski juniorów.

Po zdobyciu Mistrzostwa Europy juniorów z ekipą Ireneusza Mazura w 1996 roku, Paweł Papke wywalczył Mistrzostwo Świata juniorów w 1997 roku, a w 1998 r. pojechał na Mistrzostwa Świata seniorów do Japonii. Był wówczas podstawowym atakującym polskiej reprezentacji, z którą występował na Mistrzostwach Europy i Świata oraz w Lidze Światowej. Jego marzeniem był występ na Olimpiadzie w Atenach. Niestety musiał poddać się operacji kolana, która na kilka miesięcy wyłączyła go z czynnego uprawiania sportu.

W 1996 roku Paweł Papke podpisał kontrakt z Mostostalem Kędzierzyn – Koźle. To właśnie w barwach tego klubu odnosił swoje największe sukcesy na arenach krajowych. Pięciokrotnie zdobył z zespołem tytuł mistrzów Polski (1998, 2000, 2001, 2002, 2003); dwukrotnie wywalczył wicemistrzostwo kraju (1997, 1999), trzykrotnie zdobywał Puchar Polski (2000, 2001,2002). Na arenach europejskich w barwach niebiesko-biało-czerwonych wywalczył w 2000 roku trzecie miejsce w Pucharze Konfederacji, grał w Final Four w Opolu, a na koniec zdobył brązowy medal w Lidze Mistrzów w 2003 roku w Mediolanie.

W 2003 roku po siedmiu latach gry Paweł opuścił kędzierzyński Mostostal i podpisał kontrakt z PZU AZS-em Olsztyn, z którym zdobywał kolejne medale Mistrzostw Polski. W Olsztynie rozpoczął też studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na kierunku Stosunki Międzynarodowe, bo jak mówił: "W pewnym momencie człowiek zaczyna myśleć o ułożeniu sobie życia poza boiskiem. (…) Przykłady wielu moich kolegów, zwłaszcza Marcina Prusa, mocno działają na wyobraźnię."

Pisząc o siatkarzu - Pawle Papke, nie sposób nie napisać o ludziach, którzy kształtowali jego zawodniczą karierę. Wymienić tu należy na pewno Stanisława Wieczorka i Wojciecha Górę- pierwszych trenerów w MKS MDK Warszawa, Ireneusza Mazura, Leszka Milewskiego, Jana Sucha, Waldemara Wspaniałego, Ryszarda Boska i wielu, wielu innych. Nie byłoby jednak siatkarza-Pawła Papke, gdyby nie jego osobowość. Paweł jest prawdziwym profesjonalistą, a ma to szczęście, że gra w siatkówkę jest prawdziwą jego pasją. "Być siatkarzem to dla mnie coś, co kocham. To wspaniałe uczucie: rozegranie wspaniałego pojedynku, gra o zwycięstwo, emocje, mnóstwo publiczności, która się tym pasjonuje".

Kibice odwzajemniali mu ten profesjonalizm. Wiedzieli, że nigdy się nie podda, że będzie walczył do końca, nie zważając na ból, kontuzje i chwile słabości. Jest twardy i waleczny, nie bał się wziąć na siebie ciężaru gry, nie uciekał przed odpowiedzialnością, kiedy inni zawodzili. Lubi ryzyko i wie, że w sporcie bez niego nie ma sukcesów. Wśród cech klasowego siatkarza wymienia technikę, szybkość i odporność na stres. To właśnie te cechy sprawiły, że Paweł Papke był jednym z najlepszych zawodników na ligowym podwórku i w reprezentacji kraju. Niedostatki fizyczne (196 cm wzrostu) nadrabiał przygotowaniem motorycznym, indywidualną techniką, inteligencją oraz niezwykłą ambicją i walecznością. Jak sam mówi, poza siatkówką nie ma czasu na wiele zajęć. Kilkakrotnie próbował podjąć studia na AWF-e, ale bardzo prędko dochodził do wniosku, że perfekcyjnie można robić tylko jedno, więc rezygnował.

Kłopoty ze zdrowiem sprawiły, że Paweł zrezygnował z gry w reprezentacji Raula Lozano: "To były piękne czasy, mnóstwo podróżowałem. Oczywiście było też zmęczenie nieustannymi wyjazdami, ale przy okazji zwiedziłem kawał świata, od Australii po Chiny i Amerykę Południową.” - wspominał czas reprezentacyjnej przygody.

       Ostatnim przystankiem na sportowej drodze Pawła Papke był klub Asseco Resovia Rzeszów, z którą zawodnik zdobył kolejny medal Mistrzostw Polski. Po trzech sezonach gry na południu Polski Paweł zadecydował o zakończeniu kariery zawodowej i powrocie na Warmię i Mazury. Swoje umiejętności i doświadczenie zdobyte na wielu siatkarskich boiskach postanowił przekazać dzieciom i młodzieży z olsztyńskich szkół. Od września zaprasza na zajęcia do Szkółki Siatkarskiej Papke-Volley.

         

W tekście wykorzystano część artykułu Janusza Żuka

 

 

Federacje

fivb
pzps

Liga Światowa

ov

You are here  : Home Trochę o mnie